دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲

دوران مرگ سپرده‌های بلندمدت فرا رسید

تا همین چند سال پیش مقامات نظام بانکی هزار دلیل و برهان داشتند برای این که سپرده‌گیری بلندمدت باید رونق بگیرد، اما این روزها سپرده‌گیری بلندمدت به روشی غیرمرسوم تبدیل شده است!

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه، سپرده‌گیری بلند مدت بنا به استدلال مسئولان نظام بانکی ریسک عملیاتی را در بانک‌ها کم می‌کند. وقتی شخصی مبلغی را برای پنج سال نزد بانک سپرده می‌کند، مفهومش این است که بانک دست کم برای پنج سال می‌تواند روی آن پول حساب کند. طبیعی است که در چنین شرایطی امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت برای بانک فراهم می‌شود.

این استدلالی بود که کارشناسان بانکی مدتها روی آن مانور می‌دادند و به همین دلیل سود سپرده‌های بلندمدت نسبت به سپرده‌های کوتاه مدت تفاوت فاحشی داشت. با این حال مرور زمان همه چیز را تغییر داد.

شورای پول و اعتبار مدتی پیش با این استدلال که سپرده بلندمدت، نظام بانکی را به تله پرداخت سود می‌اندازد، سپرده گیری برای بیش از یک سال را ممنوع کرد. بنا به استدلال‌های جدید مقامات نظام بانکی، این درست نیست که یک بانک مبلغی را به عنوان سپرده بگیرد و مجبور باشد تا پنج سال به آن سود بدهد، در حالی که مشخص نیست در این پنج سال چه اتفاقاتی در بازار می‌افتد؛ تورم افزایش می‌یابد یا کاهش، نظام مدیریت بانکی تغییر می‌کند یا نه و … .

استدلال‌های نظام بانکی اما به همین جا محدود نشد. این بار دلایل جدیدی برای سپرده‌گیری زیر یک سال مطرح می‌شود. از جمله این که ممکن است مردم به جای سپرده‌گذاری در بانک خریدن سکه را انتخاب کنند، ممکن است مردم دوست نداشته باشند یک سال پول خود را به بانک بدهند و اما و اگرهای دیگر.

همین بهانه‌ها باعث شده که بانک‌ها به قول رییس کل بانک مرکزی بر سر «صدم درصد‌ها» با هم رقابت کنند. این رقابت نگران کننده تا مدتی پیش در موسسات غیرمجاز دیده می‌شد، اما بعدها به بانک‌های خصوصی هم رسید و زمانی اسف بار شد که یکی از بانک‌های دولتی نرخ سودی بسیار نزدیک به نرخ ۲۰ درصد را برای سپرده‌های کوتاه مدت خود تعیین کرد.

این که بانک ها مصوبات قانونی شورای پول و اعتبار را زیر پا می‌گذارند گرچه خود یک چالش است، اما این که دیگر سپرده‌های بلند مدت در بانک‌ها وجود ندارد و مردم ترجیح می‌دهند پول خود را به صورت کوتاه مدت سپرده‌گذاری کنند یک اتفاق بسیار ناخوشایند است.

در این حالت دیگر ماندگاری پول در بانک‌ها بی‌معناست و بانک حتی برای یک روز هم نمی‌تواند روی پول مردم حساب باز کند، چه برسد به این که بخواهد برای سرمایه‌گذاری بلند مدت روی آن حساب کند.

کد خبر: 760

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *