چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

درآمد هزار میلیاردی بانک‌ها از سود وام

این روزها بهترین راه برای درآمدزایی، سپرده‌گذاری در بانک است. سپرده‌گذار بدون این که دغدغه مالیات، سروکله زدن با کارگر، پرداخت حق بیمه، شکایت از کیفیت کالا و … را داشته باشد، می‌تواند به راحتی در منزل خود بنشیند و سود ۲۰ درصد سالیانه را دریافت کند، اما این سود چطور پرداخت می‌شود؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، بانک‌ها همان طور که سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند، سود‌های ۳۰ درصدی و بیشتر را از تسهیلات گیرندگان دریافت می‌کنند.

بر اساس قانون بانک‌ها باید سپرده مردمی را دریافت کرده و آن را در محل‌های مشخص سرمایه‌گذاری کنند. سپس سود حاصل را با سپرده‌گذار با نسیت‌های مشخص تقسیم کنند. این البته کار سختی است و به تخصص نیاز دارد.

راه دیگری هم اما هست و آن این است که بانک، سپرده مردمی را به افرادی مشخص وام بدهد، در موعد مقرر سود حاصل از آن را دریافت کند،‌ بخشی از سود حاصل را به عنوان سود سپرده به سپرده‌گذار بدهد و مابقی را در حساب بانک نگه دارد.

عدد این مابه‌التفاوت در حال حاضر دست کم ۱۰ درصد است، اما در مواردی که نرخ سود تسهیلات افزایش می‌یابد، مابه‌التفاوت نرخ سود سپرده و تسهیلات تا ۱۵ درصد هم می‌رسد.

شاید در نگاه اول ۱۵ درصد عدد چندان قابل توجهی نباشد چون به گفته بازرگانان و فعالان تجاری، سود ۱۵ درصد برای یک فعالیت تجاری رقمی مناسب و منطقی است، اما مقایسه درآمد بانک‌ها از این محل نشان می‌دهد که عددها نجومی است و طبیعی است که پاداش‌های میلیونی اعضای هیات مدیره بانک‌ها هم از همین تامین می‌شود.

بررسی صورت‌های مالی دو بانک نه چندان بزرگ نشان می‌دهد که آنها از این محل سود کلانی حاصل کرده‌اند. همان طور که در تصاویر زیر دیده می‌شود، یکی از بانک‌ها از محل تسهیلات اعطایی در یک سال منتهی به پایان اسفند ۹۳ عددی بیش از ۵۵ هزار میلیارد ریال سود دریافت کرده است. بانک دیگر نیز از این محل رقمی بیش از ۴ هزار میلیارد ریال سود دریافت کرده است.

این در حالی است که سود حاصل از سرمایه گذاری این بانک‌ها به ترتیب ۱۶ و ۱۴ درصد افزایش یافته است. این نشان می‌دهد بانک‌ها هم دیگر علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها ندارند و ترجیح می‌دهند به جای این کار تسهیلات پرداخت کنند.

از سوی دیگر تلاش بانک مرکزی برای کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها، آنها را به افزایش تسهیلات دهی و دریافت سود تشویق کرده است. جالب این که هر کدام از این بانک‌ها در مجمع اخیر خود ۹۵۰ میلیون تومان پاداش برای اعضای هیات مدیره مصوب کرده‌اند.

SOOD2

sood

کد خبر: 575

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

یک دیدگاه

  1. خدا لعنت کنه این بانکهارو که همه مردم رو بدبخت کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *