چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

سود ۱۹٫۹۷ درصدی به سپرده سه ماهه!

کمبود منابع مالی در بانک ها کار را به جایی رسانده است که رقابت در شبکه بانکی بر سر جذب نقدینگی موجود در کشور ادامه پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه و به نقل از نیوز بانک، هر بانکی با ارائه طرحی جدید و ارائه نرخ سودهای جذاب می‌خواهد سهم بیشتری از بازار در دست بگیرد. شورای پول و اعتبار در ۸ اردیبهشت سال جاری سقف نرخ سود علی الحساب سپرده های بانکی متناسب با طول دوره سپرده گذاری (با حداکثر سررسید یک سال) را معادل ۲۰ درصد تعیین کرد.

این مصوبه دست بانک ها را برای تعیین نرخ سود سپرده زیر یک سال باز گذاشت و همین مسئله رقابت را در بین شبکه بانکی تشدید کرد. بعد از آن در ۲۰ اردیبهشت ماه امسال بانک ملی با تعدادی از بانکهای بزرگ کشور توافق کردند که همان نرخ های قبلی را برای سپرده های کمتر از یک سال اعمال کنند .

متاسفانه بسیاری از بانک ها علی رغم تاکید رییس کل بانک مرکزی مبنی ممنوعیت افتتاح هر گونه حساب به اسم ویژه در عمل به این توافق پایبند نماندند و نرخ سودهای نزدیک به ۱۹ درصد در طرح های متنوع ویژه بانکی برای سپرده گذاری های کوتاه مدت و روزشمار اعمال کردند.

در این بین یک تضاد بسیار جالب در رفتار و عملکرد بانک سرمایه به چشم می خورد. این بانک در سایت خود نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار سه ماهه را ۱۴ درصد، سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار شش ماهه را ۱۶ درصد و سود سپرده های ۹ ماهه را ۱۸ درصد عنوان کرده است. این در حالی است که بر شیشه یکی از شعب این بانک پوستری خود نمایی می‌کند با این مضمون که بانک سرمایه در طرح سپرده سرمایه گذاری ۳ ماه با عنوان “نسیم سرمایه” ، نرخ سود علی الحساب ۱۹٫۹۷ درصد را به سپرده گذاران پرداخت می کند.

این طرح در تمامی شعب این بانک قابل افتتاح است. متاسفانه در سایت اینترنتی این بانک، خبری از این طرح نیست و سود سپرده گذاری ۳ ماه ۱۴ درصد و بر اساس توافق بین بانکی عنوان شده است.

کد خبر: 512

این را نیز بررسی کنید

شرق تهران

یک سوم سپرده های بانک سینا، قرض الحسنه است

تازه ترین اطلاعات دریافتی از عملکرد بانک سینا نشان می دهد که یک سوم منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *