جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲

بیمه مرکزی از توافق هسته ای بی خبر است

۱۰ روز از اعلام توافق ایران و گروه ۱+۵ می‌گذرد و تقریبا کسی نمانده که درباره تبعات این توافق بر حوزه فعالیتش اظهار نظر نکرده باشد. از رئیس جمهور و وزرا گرفته تا دلالان دلار در بازار تهران و مردم عادی، همه درباره اثر توافق هسته‌ای بر فعالیت‌های اقتصادی تا زندگی روزمره نظر داده‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ طبیعی است که این توافق بر بخش‌های مهمی از اقتصاد کشور تاثیرگذار است، چون سالها یکی از مهمترین دلایل و شاید بهانه‌ها برای اختلال در عملکردهای اقتصادی، همین تحریم عنوان شده است.

با این حال ۱۰ روز است که ایران و گروه ۱+۵ بر سر این موضوع به توافق رسیده‌اند و حتی در متن توافق نهایی مصادیقی از رفع تحریم‌ها آورده شده است. مهمترین این رفع تحریم‌ها علاوه بر افراد خاص، مربوط به محدودیت‌های بانکی و بیمه‌ای بود. حتی در توافق‌های قبلی که مشخص‌ترین آنها توافق ژنو بود نیز به طور مشخص بر رفع محدودیت‌های بیمه‌ای تاکید شده بود.

از سوی دیگر درباره اثر این رفع تحریم بر حوزه بیمه تا کنون اظهارنظرهایی شده است. حتی درباره میزان بدهی ایران به شرکت بیمه هرمس آلمان و نحوه تسویه این بدهی هم راهکارهایی ارائه شده است. اما جالب است که این اطلاعات را رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است!

در این فرایند تنها کسی که درباره توافق، اثر آن، نحوه تسویه بدهی بیمه هرمس یا ادامه فعالیت آن در ایران و حتی رفع تحریم شرکت‌های بیمه خصوصی و دولتی اظهار نظر نکرده، رئیس کل بیمه مرکزی است.

بیمه مرکزی بالاترین نهاد دولتی صنعت بیمه است که گویا نسبت به این توافق هیچ دیدگاهی ندارد، چرا که تازه‌ترین اظهار نظر رئیس کل آن در بحبوحه بیم و امیدها نسبت به توافق هسته‌ای و نتایج آن، تاکید بر درسی است که باید از بحران اقتصادی غرب در سال‌ ۲۰۰۸ و عملکرد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری گرفت! شاید هنوز خبر این توافق به ساختمان بیمه مرکزی نرسیده است.

کد خبر: 506

این را نیز بررسی کنید

خوش کیش: امکان استفاده از ظرفیت اتکایی «کشورهای دوست» وجود دارد

مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین معتقد است تحریم ها به خوبی توانسته است قدرت مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *