شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

پیشنهادی برای افزایش زمان بازپرداخت وام مسکن

عضو هیات مدیره بانک مسکن گفت: تنها موردی که می‌تواند بازار رهنی را شکل دهد، تسهیلات بلند مدت رهنی است که فقط بانک مسکن وارد این حوزه شده و تسهیلات بلند مدت رهنی به صورت عمومی را پرداخت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ ابوالقاسم رحیمی انارکی افزود: بانک‌ها با عدم تطابق سررسید سپرده‌ها و تسهیلات مواجه‌اند، بنابراین عموما به دلیل عدم تطابقی که برای آن‌ها اتفاق می‌افتد، ترجیح می‌دهند وارد حوزه رهنی نشوند.

وی حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات در بانک مسکن را ۱۲ سال عنوان کرد و افزود: به دلیل عدم تطابق زمانی بین سررسید انواع سپرده‌ها و انواع تسهیلات اعطایی، عملا قابلیت افزایش مدت بازپرداخت وجود ندارد، مگر اینکه راهکارهایی در این باره پیش بینی شود؛ در حالی که در برخی کشورهای دیگر حتی مدت بازپرداخت ۳۵ تا ۴۰ سال تعیین شده است.

رحیمی انارکی در خصوص نقطه شروع راه و توسعه نظام تامین مالی با توجه به چالش‌های مطرح شده گفت: باید در ابتدا بتوانیم بازار رهن اولیه را به قدر کافی تقویت کنیم که این امر با توسعه تسهیلات رهنی در بانک مسکن می‌تواند اتفاق بیافتد. با این کار حجم و پرتفوی متنوع‌تری با تنوع در اعطای تسهیلات رهنی تشکیل شده و بازار رهن اولیه متنوع‌تر و با عمق بیشتری در بانک شکل می‌گیرد.

به گفته او باید بازار رهن اول در سایر بانک‌ها شکل بگیرد و بانک‌های دیگر هم وارد این بازار شوند تا بازار رهن اولیه را به صورت عمومی توسعه دهند.

وی در ادامه افزود: تامین مالی و اعطای تسهیلات به دهک‌های کم درآمد جامعه باید به نحوی باشد که برای حوزه تامین مسکن خودشان بانک پذیر شوند، یعنی وضعیت آنها به نحوی شود که بانک‌ها حاضر به قبول پرداخت تسهیلات به اقشار کم درآمد شوند که بهترین راهکار نیز راه‌اندازی صندوق تضمین تسهیلات مسکن است.

کد خبر: 238

این را نیز بررسی کنید

کارآفرین

پرداخت سود سهام سال ۱۴۰۲ بانک کارآفرین

بانک کارآفرین سود سهام سهامداران حقیقی و حقوقی خود را پرداخت می‌کند. به گزارش پایگاه …