سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳

بانک مرکزی حفظ آبرو کرد

اقدام تازه بانک مرکزی در صدور مجوز فعالیت موسسه اعتباری نور نشان داد که اگر موسسات غیر مجاز خودشان با بی‌تدبیری مشکلی درست نکنند، بانک مرکزی با آنها کاری ندارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، در حالی که پیش از این رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده بود موسسات اعتباری باید بین دریافت مجوز یا انحلال یکی را انتخاب کنند، اما موسسات غیرمجاز بدون توجه به این اولتیماتوم به کار خود ادامه می‌دهند.

شاید بی‌توجهی موسسات به اخطارهای بانک مرکزی جالب توجه باشد، اما موضوع آن زمان جالب‌تر می‌شود که به گفته ولی الله سیف، برخی از این موسسات بانک مرکزی را هم تهدید کرده‌اند.

با این حال اقدام اخیر بانک مرکزی نشان داد که موسسات اعتباری غیرمجاز در کشور دو راه بیشتر ندارند؛ یا آن قدر به فعالیت غیرمجاز خود ادامه می‌دهند تا بانک مرکزی مجبور می‌شود برای حفظ آبروی خودش هم که شده به آنها مجوز بدهد، یا اینکه آن موسسه آن قدر به فعالیت اشتباه خود ادامه می‌دهد که در نهایت ورشکست شده و از دور خارج می‌شود.

در حالت نخست، موسسه غیرمجاز با پرداخت سودهای نامتعارف مشتریانش را حفظ می‌کند و پس از کسب مجوز نیز همان فعالیت‌ها را توسعه می‌دهد. در حالت دوم نیز مشتریانی که ریسک سرمایه‌گذاری را پذیرفته بودند، به دنبال احیای پول خود به بانک مرکزی مراجعه می‌کنند و البته با در بسته مواجه می‌شوند.

به هر حال آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده، در حال حاضر موسسات اعتباری توسعه، کوثر، نور و عسکریه از این بانک مجوز دارند و سایر موسسات مجاز شناخته نمی‌شوند.

کد خبر: 152

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …