شنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۷
خانه » ویژه » آقای نهاوندیان، لطفا این سمت را هم نپذیر!

آقای نهاوندیان، لطفا این سمت را هم نپذیر!

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

دیروز که خبر انتصاب محمد نهاوندیان به سمت «معاون اقتصادی رئیس جمهور» منتشر شد، تصورم این بود که شاید این بار هم مانند سال ۸۴ که به او دبیرکلی سازمان بورس اوراق بهادار پیشنهاد شده بود، بنویسد: «توفیق قبول مسوولیت را ندارم، اعتذار می جویم!»، اما ظاهرا این طور نشده است.

من با محمد نهاوندیان در اتاق بازرگانی ایران آشنا شدم. تنها چیزی که از او به یاد دارم، تاکید بر لزوم کوچک شدن دولت و کمک به توسعه فعالیت های بخش خصوصی است. شاید هفته ای نبود که در اتاق ایران، او را ملاقات نمی کردیم. به خاطر دارم که در دوره های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری، او تلاش می کرد تا نقش بخش خصوصی را در اظهارنظرهای اقتصادی پررنگ کند.

در شبهای ماه مبارک رمضان چندین بار افطاری داد و از همه فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای کمک به توسعه کشور دعوت کرد. حتی سفرا و فعالان اقتصادی کشورهای خارجی را مهمان کرد و از آنها خواست که نگاهشان را به کشور ما تغییر بدهند، چرا که ایران یک منطقه امن برای سرمایه گذاری است.

او تاکید داشت که رسانه ها باید بخش خصوصی را بیش از بخش دولتی ببینند و از نظر فعالان اقتصادی بیشتر استفاده کنند.

نهاوندیان آن قدر این حس را در مخاطبانش تشدید کرده بود که تقریبا همه، سابقه فعالیت های دولتی او را فراموش کرده بودند. البته انتصابش به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور در دولت یازدهم این خوش بینی را در میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایجاد کرد که او احتمالا به دنبال احیای خواسته های آنهاست.

در مدت چهار سال، اما انتقادهای بخش خصوصی و همکاران سابق نهاوندیان در اتاق ایران از دولت سر جای خودش باقی ماند. در ابتدای تشکیل دولت جدید، زمزمه معرفی نهاوندیان به عنوان وزیر اقتصاد مطرح شد، اما در نهایت این گمانه زنی اشتباه از آب درآمد و اکنون پس از دو دهه، او سمت غریبی را در ریاست جمهوری احیا کرده است؛ معاونت اقتصادی!

شاید برای او داشتن چنین سمتی مهم باشد؛ به هر حال نهاوندیان که یک روز معاون وزیر بازرگانی بود، اکنون معاون رئیس جمهور است، اما واقعیت این است که این سمت درخور او نیست. نهاوندیان که خود مخالف همیشگی فعالیت های دولتی بوده و از بزرگ شدن دولت گلایه کرده است، اکنون نباید خود عاملی برای بزرگ شدن دولت باشد.

طبیعی است که راه اندازی مجدد معاونت اقتصادی دولت، محلی برای متورم شدن بخشی از بدنه دولت است؛ او ساختمان می خواهد، همکارانی را به کار خواهد گرفت و مدیرانی را استخدام خواهد کرد.

آقای نهاوندیان! شما که همیشه تاکید داشتید نباید تصدی دولت در امور بیشتر شود، لطفا این سمت را نپذیر و به خانه خودت در بخش خصوصی برگرد.

* کد خبر: 6775

این را نیز بررسی کنید

با کاهش قیمت ها، تکلیف الحاقیه های افزایش سرمایه بیمه اتومبیل چیست؟

مدتی پیش که نرخ ارز به شدت روند صعودی به خود گرفته بود، شرکت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *