Quantcast
رانت تسهیلات ۴ درصدی در یک بانک خصوصی! – پایگاه خبری خرد و کلان
چهارشنبه , ۱ فروردین ۱۳۹۷
خانه » ویژه » رانت تسهیلات ۴ درصدی در یک بانک خصوصی!

رانت تسهیلات ۴ درصدی در یک بانک خصوصی!

در حالی که این روزها مشتریان نظام بانکی از پرداخت نشدن تسهیلات با نرخ مصوب گلایه دارند، یک بانک خصوصی به برخی مشتریان خاص خود تسهیلات با نرخ ۴ درصد پرداخت می‌کند!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، بخشنامه تسهیلات خرید کالای با دوام یا خودرو مدتهاست که به نظام بانکی ابلاغ شده، اما تقریبا هیچ بانکی حاضر نیست آن را به مشتریان پرداخت کند. بهانه بانک‌ها برای پرداخت نکردن این وام، نبودن منابع به اندازه کافی است.

با این حال برخی بانک‌ها به مشتریان خاص خود که توانسته‌اند در نظام باشگاه مشتریان امتیاز قابل توجهی کسب کنند و یا این که در آن بانک سپرده‌گذاری کرده باشند، تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار را پرداخت می‌کنند.

در این میان اما یک بانک خصوصی که به تازگی زمزمه‌هایی درباره انحلال یا ورشکستگی آن مطرح شده، به مشتریانی که از سوی یک نهاد خاص معرفی می‌شوند وام با سود ۴ درصد پرداخت می‌کند.

نکته جالب‌تر این که این بانک از مشتریان خود برای پرداخت این تسهیلات حداقل وثیقه یعنی یک فقره چک بانکی را دریافت می‌کند. این مشتریان به هیچ گونه سپرده‌گذاری هم احتیاجی ندارند و وام آنها در حداقل زمان ممکن پرداخت می‌شود.

این رانت گرچه برای عده خاصی وجود دارد، اما نگرانی از احتمال افزایش مطالبات غیرجاری این بانک را افزایش داده است.

* کد خبر: 218

این را نیز بررسی کنید

نظر فروشندگان شتر درباره نرخ دیه چیست؟ + صوت

هر سال با فرارسیدن زمان تعیین نرخ دیه، این سوال مطرح می شود که چرا …